8 grudnia 2016

Jak pozbyć się stresu ?


Każda z nas ma w swoim życiu chwile zwątpienia, w których stres ogarnia całe nasze ciało. Ja przed każdym egzaminem nie mogę poradzić sobie z silnymi objawami bólu głowy, które spowodowanie są wysokim pulsem. Dlaczego nazywam to chwilami zwątpienia? Skoro mamy lęk przed niepowodzeniem  to oznacza że nie wierzymy w siebie i w to co potrafimy sami osiągnąć. Małymi krokami zbliża się klasówka, sesja, poważna rozmowa czy wystąpienie w firmie, a my kolejny raz nie potrafimy sobie z tym poradzić .. Co robić? Postaram się razem z Wami dzisiaj tego nauczyć.

 1. Nie nakręcaj się zawczasu !! Moim  odwiecznym problemem jest myślenie o sytuacji stresującej co najmniej tydzień wcześniej. Bo jak mam nie myśleć o egzaminie, na który wcześniej muszę się przygotować ? Jest to dość skomplikowane, ale pomaga. Skupmy się na czynnościach codziennych. Nie myślmy o tym, że mamy mało czasu i na pewno nam nie wyjdzie. Najlepiej postarajmy się oszukać umysł stwierdzeniem " egzamin mam za miesiąc " czy też " wystąpienie będzie za 2 tygodnie " i spokojnie przygotowywać się do tego. Jest to dosyć trudna metoda, ale staram się ją coraz częściej wprowadzać do swojego życia.
 2. Rób sobie przerwy . W przypadku kiedy musisz się do czegoś przygotować nie rób wszystkiego od razu. Nie przemęczaj się, bo wtedy robisz to o wiele wolniej. Staraj się wprowadzać sobie przerwy. Przykładowo " Gdy przeczytam 50 stron tej książki posłucham mojej ulubionej playlisty, czy też obejrzę serial" . Nagradzaj siebie za przerobioną pracę, a na pewno będzie Ci milej. W końcu jak nasi rodzice przekonywali nas do świadectwa z paskiem na koniec roku ? Moją nagrodą były zawsze udane wakacje !
 3. Pij zioła, a nie truj się lekami. Od niedawna w momentach szczytowych piję zioła. Jest to na pewno lepsza alternatywa niż leki na uspokojenie. Zioła w odpowiednich ilościach nam nie zaszkodzą, a  pomogą nie tylko uspokoić, ale również odżywić nasz organizm.
 4. Nie odkładaj nic na ostatnią chwilę. Staraj się tak rozplanować swój czas, aby przed punktem kulminacyjnym nie pogrążyć się lawiną pracy, którą jeszcze musisz dokończyć .Wiem co mówię, bo przed Wami stoi mistrz odkładania wszystkiego na potem 😄 Ja już jestem wprawiona i jakoś sobie z tym radze, ale jest to naprawdę ciężkie . Nikomu nie polecam.
 5. Oddychaj świeżym powietrzem. Co jakiś czas w trakcie pracy wietrz w pokoju. Twój mózg wtedy o wiele lepiej pracuje.
 6.  UNIKAJ STRESUJĄCYCH SYTUACJI.  To chyba jedna z ważniejszych metod tutaj. Idź do swojego celu, ale nie rób tego po trupach i za wszelką cenę. Nie bądź powodem kłótni w domu wywołany brakiem humoru i nie odwracaj się w tym czasie od przyjaciół. Takie sytuacje bardzo sprzyjają traceniu drugiej osoby, co powoduje mniej zapału do życia. Bądź bardziej otwarta. Nie wyobrażacie sobie ile poznałam przyjaciół w trakcie egzaminów, którzy tworzą teraz moje życie, jednak były momenty spowodowane stresem w których tych ludzi traciłam czego z perspektywy czasu bardzo żałuję.

Moje metody może nie są 100% skuteczne. Może każda z nas doskonale wie co robić, aby mniej się stresować, ale czy każda z nas trzyma się tych 6 prostych zasad ?  Uważam, że nie. Problem stresu to nasz odwieczna udręka i gdybyśmy myślały o sobie wcześniej i starały się ograniczyć tego stresu myślę, że było by nam w życiu o wiele łatwiej.
Sama przeczytam sobie ten post za miesiąc 😂


10 komentarzy:

 1. Znam pełno osób, które się stresują. Ja się stresuję tylko wtedy, kiedy się sama nakręcę. Czasem mi się zdarza, zwłaszcza wtedy, kiedy wokół mnie szaleją z negatywnymi wróżbami ,,nie uda się", ,,nie zdam", sratata. Staram się jednak od nich odłączać.
  A prokrastynacja, to nieodłączny element mojego życia. Im więcej mam czasu tym mniej zrobię. Czegokolwiek.
  Ewidentny stresik, tremę mam przed wystąpieniem publicznym, ale na szczęście uwielbiam to uczucie ;)

  http://projektk18.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja zawsze jak się stresuje otwieram okno i głęboko oddycham 😊
  Świetny wpis
  czesctuola.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Najlepsza rada moim zdaniem, to z tymi ziołami. Ludzie nie doceniają ich, a one naprawdę pomagają ^^

  OdpowiedzUsuń
 4. oj niestety nie zawsze da sie uniknąć stresu a ćwiczenia oddechowe potrafią pomóc, ważne by o nich nie zapomnieć

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo pomocny moim zdaniem post!
  Spodobał mi się Twój blog więc obserwuje :*
  zapraszam na mojego bloga o życiu którego odnowiłam po 5 latach: diamentem.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja się najbardziej stresuje jak mam przemawiać przed dużą publicznością, tutaj mi nic nie pomaga:)

  OdpowiedzUsuń
 7. bardzo potrzebny jest taki poradnik, zwłaszcza, że dzisiejszy styl życia cechuje się dużym stresem, ciekawy wpis

  http://dressupwithpatt.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo dobre rady, sama niestety mam problem aby się do nich dostosować :/

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja niestety często się stresuje ;/ I ciężko sobie z tym poradzić..Jest jakaś sytuacja i od razu łapie mnie stres..Mam nadzieję zę Twoje porady choć trochę mi pomogą :)

  Odwdzięczam się za każą obserwacje :D
  grlfashion.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Thanks for your comments. See you ;) !